Často kladené otázky
Často kladené otázky týkajúce sa citlivosti zubov
-
Čo je to citlivosť zubov?
Dentínová hypersenzitivita čiže zvýšená citlivosť zubov je bežným dentálnym problémom, ktorý môže vzniknúť vtedy, keď sa obnaží dentín alebo vnútorná časť zuba. Je to stav, ktorý môže vzniknúť v priebehu času následkom bežných problémov, ako sú ustupujúce ďasná a opotrebovanie skloviny.
Pozrite si Čo spôsobuje citlivosť zubov pre viac informácií.
-
Čo spôsobuje citlivosť zubov?
Citlivosť zubov môže začať vznikať vtedy, keď dôjde k obnaženiu mäkšej, vnútornej časti zuba, ktorá sa nazýva „dentín“. Dentín sa nachádza pod sklovinou a ďasnami. Tisíce mikroskopických kanálikov prechádzajú dentínom smerom k stredu zuba. Hneď, ako je dentín obnažený, vonkajšie podnety (napríklad chladný nápoj) môžu stimulovať nervy vnútri zuba, čo má za následok charakteristickú krátku, ostrú bolesť spôsobenú citlivosťou zubov.
Pozrite si Čo spôsobuje citlivosť zubov pre viac informácií.
-
Ako sa môžem chrániť pred citlivosťou?
Porozprávajte sa so svojím zubárom o symptómoch, ktoré zažívate. On môže overiť, či je príčinou Vášho problému zvýšená citlivosť zubov, a následne Vám poradí, ako sa starať o citlivé zuby, napríklad aká je pre Vás najlepšia technika čistenia zubov a ako často a kedy si máte čistiť zuby. Okrem toho môžete dosiahnuť úľavu od bolestivých symptómov citlivosti zubov tým, že prejdete zo svojej bežnej zubnej pasty na zubnú pastu na každodenné použitie, ktorá je špeciálne určená na starostlivosť o citlivé zuby, ako sú napríklad zubné pasty Sensodyne.
Pozrite si Priebežnú starostlivosť o citlivé zuby pre viac informácií.
-
Čo vyvoláva prejavy citlivých zubov?
Bodavú bolesť zubov môže u ľudí s citlivými zubami vyvolať celý rad vecí. Tu sú niektoré z najbežnejších podnetov prejavov citlivosti zubov:
• Studené jedlá alebo nápoje
• Horúce jedlá alebo nápoje
• Sladké jedlá
• Kyslé jedlá
• Vdýchnutie chladného vzduchu
• Čistenie zubov
Pozrite si Bežné spúšťače prejavov citlivých zubov pre viac informácií.
-
Je citlivosť zubov bežným dentálnym problémom?
-
Je citlivosť zubov známkou vážnejšieho dentálneho problému?
Okrem citlivosti zubov môže existovať mnoho rôznych príčin bolesti zubov, takže ak cítite akúkoľvek bolesť zubov či nepríjemný pocit, najmä ak pretrváva, to najlepšie, čo môžete urobiť, je navštíviť svojho zubného lekára a vyhľadať odbornú radu.
Pozrite si Ostatné príčiny citlivosti pre viac informácií.
-
Môže príliš tvrdé čistenie spôsobiť citlivosť zubov?
Čistenie zubov príliš agresívne alebo príliš často, než ako odporúča Váš zubný lekár, môže prispieť
k ustupovaniu ďasien a opotrebovaniu zubnej skloviny. Postupom času ustupujúce ďasná a strata skloviny môžu viesť k odhaleniu dentínu a citlivosti zubov.Pozrite si Ostatné príčiny citlivosti pre viac informácií.
-
Môže bielenie zubov spôsobovať ich zvýšenú citlivosť?
Bielením zubov sa tu myslia bieliace procedúry vykonávané pod dohľadom Vášho zubného lekára. Tieto procedúry sú vykonávané s použitím bieliacich prípravkov (peroxidu), o ktorých je známe, že u niektorých pacientov vyvolávajú citlivosť. Nie je to to isté ako dentínová hypersenzitivita, ktorá vzniká následkom obnaženia dentínu (mäkšej, vnútornej časti zuba). Ak uvažujete o zákroku na bielenie zubov, porozprávajte sa o citlivosti súvisiacej s bielením so svojím zubným lekárom.
Pozrite si Spôsobujú bieliace procedúry citlivosť? pre viac informácií.
Často kladené otázky týkajúce sa erózie zubov kyselinami
-
Čo je to erózia kyselinami?
Oslabovanie skloviny spôsobované kyselinami v našej strave sa nazýva „opotrebovanie kyselinami“. Našej sklovine môže hroziť opotrebovanie už pri štyroch kyslých „prípadoch“ v priebehu jedného dňa. Ak Vašej zubnej sklovine hrozí opotrebovanie kyselinami, opýtajte sa na tento problém svojho zubného lekára a požiadajte ho o radu, čo sa týka stravy, ako najlepšie konzumovať kyslé potraviny a nápoje nachádzajúce sa v von strave a aká hygienická starostlivosť o ústnu dutinu je pre Vás osobne najlepšia.
-
Čo spôsobuje eróziu kyselinami?
Kyslé jedlá a nápoje môžu časom spôsobiť „miznutie" Vašej zubnej skloviny. Medzi ne patria ovocie a ovocné šťavy, nápoje sýtené oxidom uhličitým, čierna káva alebo čierny čaj, víno a čokoľvek, čo má štipľavú chuť, napríklad kečup alebo šalátový dresing. Aby ste pomohli chrániť svoje zuby pred eróziou kyselinami, porozprávajte sa so svojím zubným lekárom a používajte fluoridovú zubnú pastu vyvinutú špeciálne pre ľudí, ktorým hrozí opotrebovanie kyselinami, napríklad zubnú pastu Sensodyne Pronamel. Požiadajte svojho zubného lekára o radu, čo sa týka stravy a najlepšej hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne a ako najlepšie konzumovať kyslé jedlá a nápoje nachádzajúce sa v von strave.
-
Môže erózia kyselinami spôsobiť citlivosť zubov?
Často kladené otázky týkajúce sa zubnej pasty pre citlivosť
-
Akú zubnú pastu zubní lekári najviac odporúčajú na citlivé zuby?
-
Ako znecitlivujúce zubné pasty fungujú?
Ľudia s obnaženým dentínom sú náchylní na citlivosť zubov, ktorú spúšťajú napríklad chladné nápoje alebo horúce jedlo. Zloženia používané značkou Sensodyne fungujú dvoma rôznymi spôsobmi: Zubné pasty Sensodyne s dusičnanom draselným spôsobujú upokojenie nervov vnútri zuba. Zubné pasty Sensodyne Repair & Protect s NovaMinom vytvárajú robustnú opravnú vrstvu* na obnaženom dentíne, aby vznikla bariéra proti spúšťačom bolesti. Pri každej zubnej paste Sensodyne je preukázané, že uľavuje od bolesti spôsobovanej citlivosťou zubov pri čistení zubov dvakrát denne.
*Sensodyne Repair & Protect pomáha opravovať citlivej oblasti zubov a vytvára na nich ochrannú vrstvu. Pre dlhodobú ochranu pred citlivosťou zubov si čistite zuby 2x denne.
-
Možno zubnú pastu Sensodyne dostať v rôznych variantoch?
Zubné pasty Sensodyne môžete dostať v mnohých rôznych variantoch na uspokojenie individuálnych potrieb a preferencií:
-
Má zubná pasta Sensodyne zloženie na zosvetlenie zubov?
Áno. Zubné pasty Sensodyne na bielenie zubov sú dostupné v týchto rôznych variantoch zloženia: Sensodyne Whitening, všade doplniť za čiarku medzeru Sensodyne Repair & Protect Whitening, Sensodyne Kompletná ochrana, Sensodyne Pronamel Whitening.
-
Ako často by som mal(a) používať zubnú pastu Sensodyne?
Zubnú pastu Sensodyne používajte dvakrát denne, každý deň, namiesto svojej bežnej zubnej pasty na pretrvávajúcu ochranu pred citlivosťou zubov. Požiadajte svojho zubného lekára o radu, čo sa týka najlepšej hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne.
-
Ako dlho budem Sensodyne používať pred tým, kým zaznamenám menšiu citlivosť?
Zubné pasty proti citlivosti si vyžadujú, aby boli používané dvakrát denne počas určitého obdobia, aby používateľ získal pretrvávajúcu ochranu pred bolesťou spôsobenou dentínovou hypersenzitivitou.
Klinické štúdie ukázali, že zubné pasty proti citlivosti obsahujúce dusičnan draselný, napríklad zubná pasta Sensodyne Fluoride, zmierňujú citlivosť zubov už o 2 týždne pri čistení zubov dvakrát denne.
Klinické štúdie ukázali, že zubné pasty Sensodyne obsahujúce fluorid cínatý (Sensodyne Kompletná ochrana) zmiernia citlivosť zubov o 4 týždne pri čistení zubov dvakrát denne.
Klinické štúdie ukázali, že keď sa zuby čistia dvakrát denne, zubné pasty obsahujúce 5 % NovaMin (Sensodyne Repair & Protect) začnú fungovať už o 1 týždeň a poskytujú významné prínosy už o 2 týždne, pričom klinické zlepšovanie pokračuje v priebehu 6 mesiacov.
Vždy si prečítajte text na obale a dodržiavajte pokyny na používanie. Citlivé zuby môžu poukazovať na problém, ktorý je ich základnou príčinou a ktorý si vyžaduje neodkladnú starostlivosť. Ak symptópmy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, navštívte svojho zubného lekára.
-
Keď prestanem zubnú pastu Sensodyne používať, vráti sa moja citlivosť zubov?
Klinické štúdie skúmajúce účinnosť zubných pást proti citlivosti, ktoré obsahujú dusičnan draselný, ukázali, že keď sa zubná pasta prestane používať, bolesť od citlivých zubov sa začne vracať.
Zubné pasty Sensodyne sú pasty na každodenné používanie. Boli vyvinuté tak, aby pomáhali zmierniť precitlivenosť dentínu za predpokladu používania podľa pokynov dvakrát denne, každý deň.
Obráťte sa na svojho zubného lekára o radu, čo sa týka citlivých zubov a najlepšej hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne.
Vždy si prečítajte text na obale a dodržiavajte pokyny na používanie. Citlivé zuby môžu ukazovať na problém, ktorý je ich základnou príčinou a ktorý si vyžaduje neodkladnú starostlivosť. Ak symptómy pretrvávajú alebo sa zhoršujú, navštívte svojho zubného lekára.
-
Prečo by mali deti mladšie ako 12 rokov navštíviť zubného lekára pred použitím zubnej pasty Sensodyne?
Zubné pasty Sensodyne sa neodporúčajú pre deti mladšie ako 12 rokov*. Citlivosť je len zriedka problémom u detí v takom nízkom veku. Požiadajte zubného lekára svojho dieťaťa o príslušnú radu a odporúčanie.
*Okrem Sensodyne Pronamel Junior.
-
Obsahuje zubná pasta Sensodyne fluorid?
Všetky varianty zubných pást Sensodyne obsahujú fluorid, s výnimkou zubnej pasty Sensodyne Classic.
-
Obsahujú zubné pasty Sensodyne triclosan?
-
Môžem po vyčistení zubov zubnou pastou Sensodyne použiť ústnu vodu?
Áno, po použití zubnej pasty Sensodyne môžete použiť ústnu vodu. Požiadajte svojho zubného lekára
o radu, čo sa týka najlepšej hygienickej starotlivosti o ústnu dutinu pre Vás osobne.Značka Sensodyne ponúka ústnu vodu na každodenné použitie, ktorej zloženie je vyvinuté špeciálne na to, aby pomáhala chrániť proti citlivosti zubov, a ktorá obsahuje tiež fluorid* na posilnenie Vašich zubov.
*Okrem Sensodyne Classic.
-
Aká je relatívna dentínová abrazivita (RDA) zubných pást Sensodyne?
RDA je všeobecne akceptované meradlo abrazivity (brusnosti) zubnej pasty. Všetky zubné pasty Sensodyne spĺňajú odporúčania Americkej zubárskej asociácie (ADA), Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) a Medzinárodnej organizácie pre štandardizáciu (ISO) pre prostriedky na čistenie zubov určených na každodenné používanie.
Zubné pasty Sensodyne majú hodnoty RDA v rozmedzí 13 – 140 v závislosti od variantov. Zubné pasty
s RDA do 250 sú považované za vhodné na každodenné používanie. -
Je zloženie bieliacich zubných pást Sensodyne také, že skutočne bielia a zároveň zmierňujú citlivosť?
-
Možno zubnú pastu Sensodyne bez obáv používať počas procedúr na bielenie zubov?
Dentínová hypersenzitivita je bežným a bolestivým zubným problémom, ktorý môže vzniknúť vtedy, keď sa dentín zuba obnaží (obvykle v dôsledku ustúpenia ďasien alebo opotrebovania zuba). Citlivosť, ktorú možno zažiť v priebehu profesionálnej beliacej procedúry a po nej, je iná. V tomto prípade sa predpokladá, že citlivosť je spôsobena tým, že bieliaca zložka prenikla dovnútra zuba.
Porozprávajte sa so svojím zubným lekárom o citlivosti súvisiacej s bielením, ak uvažujete o tom, že sa podrobíte procedúre bielenia zubov. Výrobky Sensodyne používajte podľa pokynov uvedených na obale výrobku.
-
V čom sa zubná pasta Sensodyne Repair & Protect líši od iných zubných pást Sensodyne?
Zubné kefky Sensodyne
-
Z čoho sú vyrobené štetiny?
-
Prečo je zubná kefka Sensodyne dobrá pre ľudí s citlivými zubami?
Zubné kefky Sensodyne majú malé hranaté hlavice, ktoré sú navrhnuté tak, aby zaistili účinné vyčistenie aj v miestach, kam je zložité dosiahnuť. Mäkké štetiny zubnej kefky boli navrnuté špeciálne tak, aby jemne vyčistili zuby a aby boli šetrné k ďasnám. Požiadajte svojho zubného lekára o radu, čo sa týka najlepšej hygienickej starostlivosti o ústnu dutinu a techniky čistenia zubov pre Vás osobne.
-
Ako často by sa mala zubná kefka meniť?
-
Akú výhodu prináša používanie ručnej zubnej kefky v porovnaní s elektrickou zubnou kefkou?